تبدیل مخاطبین به مشتری به سئو و بهینه سازی سایت

سئو و بهینه سازی سایت چیست. امروزه اهمیت سئو بر هیچ کسب‌وکار آنلاینی پوشیده نیست. امکان ندارد شما صاحب کسب‌وکاری آنلاین باشید یا برای کسب‌وکار خود دارای سایت باشید ولی با مباحث سئو آشنا نباشید. در این مقاله با ما همراه باشید تا با یکی از خدمات شرکت‌های سئو و بهینه سازی سایت بهتر آشنا شوید.

سئو و بیهنه سازی

سئو چیست؟

بهینه سازی موتور جستجو (SEO) فرایندی برای بهبود موقعیت‌ها در نتایج جستجوی ارگانیک (غیر پرداختی) در موتورهای جستجو است. هرچه وب‌سایت بالاتر باشد، افراد بیشتری آن را مشاهده می‌کنند. تاریخچه سئو به دهه 90 میلادی برمی‌گردد که موتورهای جستجو برای اولین بار ظاهر شدند. امروزه، این یک استراتژی اساسی برای بازاریابی و یک صنعت رو به رشد است.

اگر می‌خواهید SEO را یاد بگیرید، باید برای کارهای خلاقانه، فنی و تحلیلی آماده باشید. بسیاری از تکنیک‌ها با اهداف مختلف وجود دارد، بااین‌حال، نکته اصلی همان باقی ماندن – در بین بالاترین نتایج در جستجوی ارگانیک است. به عبارت ساده، SEO مربوط به اجرای وب‌سایت مناسب برای افراد مناسب است. این فقط در مورد یک ساختار کامل یا پیشینه فنی وب‌سایت نیست. وب‌سایت شما باید با محتوا با کیفیت و بهینه سازی شده متناسب با نیاز مخاطبان شما پر شود؛ و البته، این باید به اندازه کافی خوب باشد که از وب‌سایت‌های دیگر پیوند یابد.

آیا سئو کار سختی است؟

موتورهای جستجو مانند Google، Bing، Yahoo! و دیگران وب سایت‌ها را برای ایجاد سفارش بر اساس الگوریتم‌های مختلف رتبه‌بندی نمایه می‌کنند. آیا می‌توانیم این الگوریتم‌ها را شناسایی کنیم؟ بله و خیر.

Google از بیش از 200 عامل رتبه‌بندی استفاده می‌کند. گرچه ما بسیاری از آن‌ها را می‌شناسیم: محتوای باکیفیت، بک لینک‌ها یا موارد فنی مانند سرعت سایت، بسیاری از آن‌ها به‌عنوان یک راز نگه داشته می‌شوند. البته لازم نیست همه عوامل را برای رتبه‌بندی وب‌سایت خود و سئو و بهینه‌سازی سایت بدانید.

برای درک آنچه در مورد SEO هست می‌توان آن را به یک کاسه سوپ تشبیه کرد که سه جنبه مهم را در مورد آن باید رعایت نمود:

 • کاسه نمایانگر موارد فنی در پشت وب سایت (technical seo, on page seo) – بدون کاسه مناسب، سوپ در تمام میز پخش می‌شود و نمی‌توان از آن خورد!
 • این سوپ محتوای وب‌سایت شما را نشان می‌دهد – این مهم‌ترین بخش است. محتوای بد = فاقد رتبه‌بندی، بسیار ساده است.
 • چاشنی نشان‌دهنده بک لینک‌های با کیفیت است که باعث افزایش قدرت وب‌سایت شما می‌شود – آخرین ماده‌ای که سوپ سئوی شما را کامل می‌کند.

موتورهای جستجو هنگام جستجو برای چیزی، توسط کاربران اینترنت استفاده می‌شوند؛ و شما می‌خواهید که “چیزی” باشید. مهم نیست که شما محصولی (خدماتی) را بفروشید، وبلاگ بنویسید یا هر چیز دیگری، بهینه‌سازی موتور جستجو ضروری است. وب‌سایت شما باید توسط موتورهای جستجو نمایه (ایندکس) شود. در غیر این صورت، شما گم می‌شوید.

تکنیک‌های سئو، رتبه‌بندی شما را در صفحه نتایج موتور جستجو (SERP) بهبود می‌بخشد. رتبه‌های بالاتر به معنای ترافیک بالاتر است. اگر ترافیک درگیر باشد، تبدیل‌هایی را به همراه خواهد داشت. برای خلاصه کردن آن، اگر قصد دارید با وب‌سایت خود موفق شوید، باید SEO را انجام دهید. برخی از جنبه‌ها پیچیده‌تر هستند، اما در اکثر اوقات، موفقیت SEO بر روی چند روش برتر است.

چگونه می‌توانم SEO را یاد بگیرم؟ آیا به کمک کسی احتیاج دارم؟

ازآنجایی‌که موتور جستجوگر گوگل به بهبود تجربه کاربری اهمیت می‌دهد بنابراین به‌شدت در حال بهبود نتایج جستجو است و این حاصل نمی‌شود مگر با آپدیت مکرر الگوریتم‌های گوگل!
الگوریتم‌های گوگل بسیار گسترده هستند و برای فاکتورهای مختلف سئو الگوریتم‌های مختلفی تعریف شده است که به مانند پلیسی وظیفه‌شناس سایت و محتوا و لینک‌ها و هر آنچه مربوط به رضایت کاربر از نتایج جستجو هست را کنترل می‌کنند. درنتیجه شما مدام نیاز است که اطلاعات خود را در این زمینه به روز نگه دارید تا متوجه این تغییرات شوید و به بتوانید خود را با آن‌ها تطبیق دهید.

اگر نمی‌دانید چگونه SEO را در سال 2020 یاد بگیرید، ما یک جواب ساده برای شما داریم: به مطالعه و تمرین زیادی نیاز دارید. نکته خوب این است که شما می‌توانید به‌صورت رایگان اطلاعات زیادی در اینترنت پیدا کنید (ازجمله این راهنمای سئو) اما باید عاقلانه انتخاب کنید. از این گذشته، می‌توانید در دوره‌ها، کلاس‌ها یا وبینارهای مختلف شرکت کنید. همچنین برای نتیجه‌گیری بهتر، لازم است تا از یک مشاور سئو و یا یک وبمستر خبره در این زمینه کمک بگیرید.

منافع سئو برای شما چیست؟

هدفمند مشتری جذب کنید

مهر تایید گوگل بر کسب و کار شما

شما اینجا ، شما آنجا ، شما همه جا

کمتر خرج کنید ، بیشتر کسب کنید

بهینه سازی سایت

انواع مختلف خدمات سئو و بهینه سازی سایت

سئو فنی

سئو فنی همان‌طور که از نام آن پیداست بر پارامترهای تأکید دارد که در ظهور سایت در نتایج برتر موتورهای جستجو تأثیر دارد. هدف اصلی SEO فنی اطمینان از خزنده موتورهای جستجو است که می‌تواند بدون هیچ مشکلی وب‌سایت را خزیده و نمایه سازد.

مهم‌ترین رهنمودهای فنی سئو عبارت‌اند از:

 • بررسی و بهینه‌سازی robot.txt تا مطمئن شوید موتورهای جستجو می‌توانند به‌درستی به وب‌سایت شما دسترسی پیدا کنند.
 • ثبت و تائید سایت در سرچ کنسول گوگل و معین کردن دامنه مرجع خود
 • برای یافتن و رفع خطاهای خزیدن از گزارش COVERAGE استفاده کنید.
 • یک نقشه سایت XML ایجاد کنید و به کلیه موتورهای جستجو اصلی ارسال کنید.
 • ساختار سایت و ساختار URL خود را بهینه کنید.
 • وب سایت‌هایی ایجاد کنید که سریع بارگیری شوند و در دستگاه‌های رومیزی و موبایل بهینه‌شده باشند

سئو در صفحه

در صفحه، SEO مربوط به خود صفحه و نحوه ایجاد دوستی در موتورهای جستجوگر و کاربران است. لازم به ذکر است که درحالی‌که موتورهای جستجوگر به‌طورکلی به یک وب‌سایت نگاه می‌کنند، رتبه‌بندی بر اساس سطح صفحه انجام می‌شود. به همین دلیل مهم است که به بهینه‌سازی هر صفحه در وب‌سایت خود توجه کنید.

مهم‌ترین دستورالعمل SEO در صفحه:

 • عناوین صفحه خود را بهینه کنید. این یک عامل مهم SEO است. عناوین صفحه که در نتایج جستجو نشان داده شده است و باید جالب باشند تا کاربران روی آن کلیک کنند. عنوان یک صفحه همچنین باید به ربات‌های موتور جستجو سرنخ‌های کافی در مورد محتوای صفحه در مورد آن دهد.
 • برچسب H1 خود را بهینه کنید. درحالی‌که عنوان صفحه در SERPS نشان داده شده است، برچسب H1 همان چیزی است که به‌عنوان هدر بالای صفحه نشان داده می‌شود. یک صفحه بهینه‌سازی شده فقط دارای یک برچسب H1 است و معمولاً مقادیر یکسانی با عنوان صفحه دارد.
 • عناوین خود را بهینه کنید. علاوه بر برچسب H1، یک صفحه باید برای قسمت‌های مختلف دارای عنوان‌های فرعی H2 و H3 باشد. در صورت وجود محتوای طولانی، زیرنویس‌ها صفحه را آسان‌تر برای خواندن توسط کاربران و اسکن توسط خزنده‌ها می‌کنند.
 • بهینه‌سازی تصاویر. هر تصویری که در یک صفحه استفاده می‌شود باید به‌درستی بهینه شود، در غیر این صورت موتورهای جستجو نمی‌توانند تشخیص دهند که تصویر نمایانگر چه چیزی باشند. مواردی مانند بهینه‌سازی نام پرونده، اندازه پرونده و متن ALT برای سئو تصویر بسیار مهم است.
 • فرمت صفحه. انتشار صفحه‌ای با متن و تصاویر بدون صرف وقت برای زیباسازی مطالب، روش سئو مناسبی نیست. اگرچه Google نمی‌تواند صفحه‌ای مانند یک انسان را ببیند، اما آن‌ها روش‌هایی برای درک نحوه نگاه یک صفحه یا پر از تبلیغات و پنجره‌ها دارند و این در طول فرآیند رتبه‌بندی مورد توجه قرار می‌گیرد.

محتوای SEO

سئو محتوا درواقع زیرمجموعه‌ای از SEO در صفحه است. سئو محتوا همه چیز در مورد کیفیت محتوا و نحوه بهتر شدن آن است. ازآنجاکه این یک عامل موفقیت بسیار مهم SEO است، ازنظر بسیاری به‌عنوان یکی از انواع سئو در نظر گرفته می‌شود. اگرچه در بسیاری از موارد، می‌توانید دستورالعمل‌های محتوا را در زیر SEO جستجو کنید که این یک رویکرد صحیح است. انتشار مطالب فوق‌العاده‌ای که کاربران دوست دارند و موتورهای جستجو می‌توانند درک کنند، یک تاکتیک برنده است.

برای رسیدن به این هدف، می‌توانید این دستورالعمل‌ها را دنبال کنید:

 • فرایند تولید محتوا را با تحقیق در مورد کلید واژه شروع کنید. کلمات کلیدی SEO را که برای وب‌سایت شما مهم است پیدا کنید و آن‌ها را در محتوای خود گنجانید.
 • یک قدم جلو بروید و به دنبال کلمات کلیدی با دم بلند و کلمات کلیدی مرتبط معنایی (LSI یا) باشید و آن‌ها را به عناوین، زیرعناوین و محتوای اصلی خود اضافه کنید.
 • مطالبی را منتشر کنید که به اندازه کافی کامل و طولانی باشد تا کاربران بتوانند آنچه را که می‌خواهند دریافت کنند و موتورهای جستجو سرنخ‌های کافی برای درک متن محتوای شما دارند.
 • به سایر وب سایتهای با کیفیت بالا (اگر منطقی باشد) و به صفحات دیگر وب‌سایت خود پیوند دهید تا به کاربران کمک کند درباره یک موضوع اطلاعات بیشتری کسب کنند.
 • از نقشه‌ها و داده‌های ساخت یافته برای مشخص کردن بخش‌های مهم مطالب خود استفاده کنید.
آنچه کارشناسان سئو ما برای شما پیشنهاد می دهند.

آنالیز وضعیت سئوی فعلی سایت شما

تعیین اهداف و رسم نقشه راه

شناسایی و تحلیل الگوی رفتاری رقبای شما

اجرا ، رشد و ثبت عملکرد تیم سئو

سئو خارج صفحه

سئو خارج صفحه به نوع تبلیغات برای مطالب و درواقع کشاندن ترافیک هدفمند به سمت سایت است. سئو خارج از صفحه با تکنیک‌هایی که می‌توانید برای تبلیغ وب‌سایت خود در اینترنت استفاده کنید، ارتباط دارد. وب‌سایت‌هایی که محبوب هستند بیشتر از وب‌سایت‌های کمتر محبوب در گوگل رتبه بالاتری دارند.

مهم‌ترین روش‌های SEO خارج از صفحه عبارت‌اند از:

 • لینک سازی که فرآیند دریافت بک لینک‌های SEO از وب‌سایت‌های دیگر است.

این بک لینک‌ها به‌عنوان “رأی اعتماد” عمل می‌کند و اقتدار وب‌سایت هدف را افزایش می‌دهد (مشروط بر این که آن‌ها ویژگی nofollow را به پیوند وصل نکنند)

 • تبلیغ برند. Google دوست دارد مارکهای شناخته شده را در نتایج بالایی قرار دهد زیرا مردم به آن‌ها اعتماد دارند. Google می‌تواند سیگنال‌های شبکه‌های اجتماعی و فروم ها و… را انتخاب کرده و وب‌سایت‌هایی را که مردم درباره آن صحبت می‌کنند پاداش دهد.
سئو محلی

سئو محلی

SEO محلی نوعی سئو و بهینه‌سازی وب‌سایت است که مناسب برای مشاغل محلی است. به‌عبارت‌دیگر، اگر وب‌سایت دارید و هدف شما مراجعه مشتری از فروشگاه محلی شماست، باید وب‌سایت خود را برای سئو محلی بهینه کنید.

همه مواردی که در بالا ذکر شد برای سئوی محلی معتبر است، علاوه بر این دستورالعمل‌های زیرمی تواند مفید باشد:

 • اطمینان حاصل کنید که در تمام صفحات وب‌سایت خود نام تجاری، آدرس، اطلاعات تماس خود رادارید.
 • طرح کسب‌وکار محلی را در صفحه اصلی خود اضافه کنید
 • یک حساب کاربری در Google ایجاد کنید
 • تجارت خود را با دایرکتوری‌های معتبری مانند Yelp، کسب‌وکار کوچک یاهو، چهار ضلعی و غیره ثبت کنید.
 • وب‌سایت خود را در دایرکتوری‌ها و وب‌سایت‌های محلی تبلیغ کنید (برای مثال روزنامه‌های محلی آنلاین)

سئو موبایل

SEO موبایل دوباره به خودی خود یک نوع متفاوت نیست بلکه زیرمجموعه‌ای از سئو مخصوص دستگاه‌های موبایل است. این یک واقعیت است که بیش از 60٪ جستجوهای Google اکنون در دستگاه‌های تلفن همراه انجام می‌شود. تعداد بسیار زیاد است و نشانه خوبی از آن است که اینترنت در حال دور شدن از میز کار سنتی و به سمت دستگاه‌های تلفن همراه است. این همچنین به همین دلیل است که گوگل تصمیم به ایجاد یک فهرست اول موبایل و شروع به فهرست کردن نسخه دوستانه موبایل یک وب‌سایت به جای نسخه دسک تاپ کرده است.

هنگام کار بر روی SEO موبایل، باید اطمینان حاصل کنید که:

 • وب‌سایت شما دوستانه با تلفن همراه است. اجرای تست دوستانه موبایل نقطه شروع خوبی است.
 • وب‌سایت سریع در موبایل بارگیری می‌شود.
 • استفاده از این وب‌سایت بر روی تلفن همراه آسان است.
 • تجربه کاربر در تلفن همراه با آگهی‌های بینابینی، سایر روش‌های تبلیغاتی تهاجمی و یا پنجره‌های مزاحم مختل نمی‌شود.

سئو تجارت الکترونیکی

تجارت الکترونیک یک صنعت عظیم است. وقتی صحبت از بهینه‌سازی موتور جستجو می‌شود، بهینه‌سازی وب‌سایت تجارت الکترونیک پیچیده‌تر از کار در وبلاگ یا وب‌سایت شرکت است.

شما صفحات بیشتری برای بهینه‌سازی دارید و ترویج وب‌سایت تجارت الکترونیک بسیار دشوار است.

مهم‌ترین فاکتورهای سئو تجارت الکترونیکی عبارت‌اند از:

 • بهینه‌سازی یک فروشگاه آنلاین با صفحه اصلی و صفحات دسته شروع می‌شود. این دو نوع صفحه باید قبل از شروع کار در صفحات محصول خود به درستی بهینه شوند.
 • صفحات محصول خود را بر اساس نتایج تحقیقات کلمه کلیدی خود بهینه کنید.
 • بهینه‌سازی تمام عناصر بصری فروشگاه شما (تصاویر، فیلم‌ها)
 • طرح‌های لازم (محصول، پیشنهادات و غیره) را اضافه کنید
 • فروشگاه خود را در شبکه‌های رسانه‌های اجتماعی تبلیغ کنید
 • به روش‌های خلاقانه‌ای برای پیوند دادن افراد به صفحات محصول خود بی اندیشید
 • وبلاگ خود را راه‌اندازی کنید و مطالب مربوط به محصولات خود را منتشر کنید و چگونه می‌توانند به مردم در حل یک مشکل کمک کنند.

جمع‌بندی سئو و بهینه‌سازی سایت

تمامی موارد فوق وقتی می‌تواند مفید باشد که شخص یا اشخاص حرفه‌ای آن را انجام دهند و به‌طور دقیق این فعالیت‌ها را مانیتورینگ کنند.

 

منابع:

https://www.reliablesoft.net/types-of-seo/