تولید و بازاریابی محتوا

تولید محتوا و همچنین بازاریابی محتوا یکی از ترندهای این روزهای دنیا وب است. در عصر جدید که به نوعی می‌توان این عصر را دنیای دیجیتال نامید محتوا همه کاره است. نه تنها در دنیای مجازی بلکه در دنیای حقیقی هم محتوا زندگی افراد را به نوعی اداره می کند. در این مبحث قصد داریم در مورد تولید محتوا و همچنین استراتژی بازاریابی محتوا بیشتر صحبت کنیم در ادامه با ما همراه باشید.

تولید محتوا

محتوا پادشاه است اگر…

حتماً این جمله را زیاد شنیده باشید که “محتوا پادشاه است” اکنون ما نمی‌خواهیم بگوییم محتوا پادشاه است کما اینکه هست ولی این پادشاه برای این که بتواند حکم رانی کند و همه را زیر سلطه خود نگه دارد نیاز است که اصولی ساخته و تولید شود. حالا این اصول تولید محتوا چیست و یک کارشناس تولید محتوا چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد:

ویژگی‌های یک کارشناس تولید محتوا

یک محتوا برای اینکه شسته و رفته از کار دربیاید نیاز است تا توسط یک متخصص و کار بلد تهیه و تدوین شود حالا این متخصص کیست و چه خصوصیاتی دارد:

شناخت پرسونای مخاطب

اینترنت پر از محتوا است که عمومی است و برای هرکسی که بپذیرد فریاد می‌زند. آیا مردم توجه می‌کنند؟ گاهی! اما ایجاد محتوا بدون تمرکز، هدر دادن الفبا است. تولید محتوا که برای مخاطبان شما مناسب و مفید باشد، حائز اهمیت است. آیا شما پیش‌بینی می‌کنید وقتی می‌نویسید با چه کسی صحبت می‌کنید؟ توسعه پرسونا، محتوای شما را به سمت هدف متمایز هدایت می‌کند.

Personas چیست؟

پرسوناها، توصیف‌های واقع بینانه از مخاطبان هدف شما هستند. یک شخصیت شامل جمعیتی مانند سن و جنس، مرحله زندگی فرد در آن، اهدافی که تعیین کرده است و چالش‌هایی که ممکن است با آن روبرو شود وجود دارد. یک شخصیت قوی همچنین شامل اطلاعاتی در مورد علایق و ویژگی‌های خارج از اطلاعات جمعیتی است – آیا این بخشی از مخاطبان شما در یک شبکه اجتماعی خاص فعال هستند؟ چه نوع چیزهایی را به اشتراک می‌گذارند؟ این گروه شخصیتی برای چه مارکهای دیگری ارزش دارد؟ روش‌های مختلف زیادی برای نوشتن personas وجود دارد، اما آنچه مهم است این است که شخص اطلاعات ارزشمندی را ارائه می‌دهد که به شما در نوشتن مطالب بهتر کمک می‌کند.

نوشتن personas به شما امکان می‌دهد مشتری یا مشتری خود و نیازهای آن‌ها را بهتر بشناسید. شما ممکن است چندین کاراکتر داشته باشید که مورد هدف قرار می‌گیرند، اما محتوایی که می‌نویسید باید به مخاطب خاص (شخصیت) ارسال شود و یک هدف قابل‌ردیابی را ارائه دهد.

تحقیق کلمات کلیدی

هر محتوایی باید شامل یک یا بیشتر کلمه کلیدی باشد. این کلمه کلیدی را باید کارشناس تولید محتوا بشناسد و آن را به کمک ابزارهای آنلاین تشخیص دهد. روش‌های مختلفی برای تحقیق کلمات کلیدی وجود دارد که در زیر به‌صورت فهرست‌وار آن‌ها را برای شما آورده‌ایم:

تحقیق کلمه کلیدی
 • Google Trends
 • Keyword Sheeter
 • Answer the Public
 • Keyword Surfer
 • Keyworddit
 • Keywordtool.io
 • Google Search Console
 • Questiondb
 • Bulk Keyword Generator
 • Google

اینکه هرکدام از این ابزارها چیست و چگونه کار می‌کند موضوعی است که یک مقاله جداگانه می‌طلبد و می‌تواند کمک خوبی برای یک کارشناس تولید محتوا باشد.

محتوا تولید کنید

البته محتوا فرمت‌های مختلف دارد که به‌طورکلی در چهار قالب محتوای بصری (تصویری)، محتوای ویدئویی، محتوای صوتی و محتوای متنی طبقه‌بندی می‌شوند. داشتن تعادل بین تولید این چهار فرمت می‌تواند راز موفقیت هر کسب‌وکاری باشد. اینکه بگویید فقط محتوای متنی ایجاد می‌کنید کاملاً اشتباه است چرا گاهی ایجاد یک تصویر گرافیکی عالی و یا ایجاد یک ویدئوی یک دقیقه‌ای به‌اندازه هزاران کلمه می‌تواند گویا و قابل‌فهم باشد.

بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا

حال که اندکی با محتوا و انواع آن و آشنا شدید نوبه به این می‌شود که در مورد بازاریابی محتوا صحبت کنیم و کمی قدم را فراتر بگذاریم.

محتوا. همه‌جا هست مکالمات، ارسال‌های فیس بوک، ربات‌های پیام‌رسان فیس بوک، توییت ها، تصاویر اینستاگرام، Snachat Snaps، Stories در Facebook، استوری های اینستاگرام، ویدئوی زنده Facebook، فیلم زنده Periscope، پادکست‌های iTunes و …ادامه می‌یابد.

واقعیت این است که محتوا هسته اصلی نه‌تنها شبکه‌های اجتماعی و دیجیتال بلکه انسان‌ها هستند. ارتباطات همیشه و بنیادی برای روابط و موفقیت در زندگی یا تجارت خواهد بود.

بسیاری از صاحب‌نظران رسانه‌های اجتماعی و کارشناسان بازاریابی می‌خواهند که فکر کنید بازاریابی محتوا از طریق رسانه‌های اجتماعی و شبکه‌های اجتماعی اختراع‌شده است. حقیقت این است که محتوا، روابط و اتصال انسان‌ها برای ده‌ها سال وجود داشته است. محتوا به‌سادگی نحوه برقراری ارتباط، کمک و به اشتراک‌گذاری اطلاعات باهدف الهام بخشیدن، تعامل و فعال کردن مخاطبان و جوامع خود در یک عمل مطلوب است.

وظایف یک بازاریاب محتوایی و یک استراتژیت محتوا

یک بازاریاب محتوایی و یک استراتژیست محتوا هرکدام کمک‌های مؤثری برای بهبود یک کسب‌وکار می‌توانند باشند. در ادامه لیست وظایف و عملکردهای بازاریاب محتوایی را شاره می‌کنیم:

 • تهیه و تدوین تقویم محتوایی
 • تجزیه‌وتحلیل شبکه‌های اجتماعی
 • تعیین هدف
 • تعیین وظایف افراد مختلف گروه
 • تعیین ددلاین منطقی
 • سنجش و پایش میزان پیشرفت پروژه

جمع‌بندی تولید و بازاریابی محتوا

در این مبحث اندکی در مورد تولید محتوا و ظایف یک تولیدکننده محتوا و یک بازاریاب محتوایی صحبت کردیم. بی شک مبحث تولید محتوا و بازاریابی محتوا فراختر از آن است که بتوان در قالب یک یا دو مقاله به آن پرداخت. نکته‌ای که اهمیت دارد این است که شما برای سپردن تولید محتوای خود لازم است تا توانایی و سواد فرد موردنظر خود را در این زمینه بسنجید بعد این کار مهم را به او واگذار کنید.