مدیریت شبکه های اجتماعی

مدیریت شبکه های اجتماعی  بازاریابی دیجیتال شامل بسیاری از قطعات متحرک است که برای ایجاد علاقه، پیشرفت و فروش بیشتر با یک دیگر همکاری می‌کنند. بااین‌حال باید در مورد کارکرد هرکدام از اعضای این خانواده بزرگ اطلاعات کافی داشته باشید تا بتوانید بودجه بازاریابی خود را به بهترین نحو هزینه کنید.

شبکه‌های اجتماعی یکی از اعضای این خانواده بزرگ است. مدیریت شبکه های اجتماعی برای رشد کسب‌وکارها و علاقه‌مندسازی مخاطبین بسیار اهمیت دارد. در مقاله قصد داریم به بسیاری ازسوالات شما در مورد مدیریت شبکه های اجتماعی پاسخ دهیم.

شبکه های اجتماعی

مدیریت رسانه اجتماعی چیست؟

مدیریت رسانه‌های اجتماعی فرایند مدیریت تعامل و محتوای آنلاین شما از طریق کانال‌های رسانه‌های اجتماعی مانند Facebook، Instagram، Twitter، LinkedIn، YouTube و Pinterest است.

مدیریت رسانه‌های اجتماعی فراتر از ارسال محتوا و به‌روزرسانی در پروفایل رسانه‌های اجتماعی شرکت شما است. همچنین شامل تعامل با مخاطبان خود و جستجوی فرصت‌های جدید برای افزایش دسترسی و دید بازتر برای ارتقاء پروفایل خود در این پلتفرم‌ها است.

در اینجا تنها تعدادی از کارهایی که با مدیریت رسانه‌های اجتماعی در ارتباط است را می‌خواهیم بیان کنیم.

انتخاب بسترهای نرم‌افزاری مدیریت رسانه های اجتماعی

قبل از شروع برنامه‌ریزی برای مدیریت شبکه های اجتماعی، باید در نظر بگیرید بهترین سیستم‌عامل‌های رسانه‌های اجتماعی برای تجارت شما چیست. در اینجا مختصراً از سیستم‌عامل‌های مختلف و مزایای آن‌ها که می‌توانند تجارت شما را ارائه دهند صحبت می‌کنیم:

مدیریت فیسبوک
Facebook – فیسبوک

تقریباً 2.7 میلیارد کاربر فعال ماهانه دارد که از پیشینه‌های متنوعی برخوردار هستند. همچنین وقتی از پایگاه کاربر گام بوک استفاده می‌شود، تعادل خوبی ازنظر جنس و گروه سنی وجود دارد. این باعث می‌شود تا برای مشاغلی که سعی در دستیابی به مخاطبان گسترده‌تری دارند، یک بستر عالی اجتماعی باشد.

Instagram – اینستاگرام

یک کانال عالی رسانه‌های اجتماعی برای مارک‌هایی است که محتوای تصویری زیادی ایجاد می‌کند. این پلتفرم می‌تواند یک بستر عالی برای مشاغل فروش محصولات یا خدمات مرتبط با مد، سبک زندگی، هنر و یا سایر صنایع متمرکز بصری باشد.

مدیریت اینستاگرام
مدیریت توئیتر
Twitter – توئیتر

یکی از شبکه‌های اجتماعی است که درواقع ارائه‌دهنده میکروبلاگ است. این شبکه اجتماعی با شعار چه کار می‌کنید در مارس ۲۰۰۶ متولد شد و در نوامبر 2009 با شعار ” چه چیزی در حال رخ دادن است؟ ” به فعالیت خود ادامه داد. توییتر 321 میلیون کاربر فعال در سرتاسر جهان دارد. در این پلتفرم می‌توان متن‌هایی با اندازه تقریبی 280 کاراکتر درج کرد. این شبکه اجتماعی هم می‌تواند مکان خوبی برای اشتراک‌گذاری بهترین‌ها برای هر نام کاربری باشد.

Linkedin – لینکدین

بستر رسانه‌های اجتماعی برای مارک‌های B2B است که مشاغل موجود در صنایع مختلف را هدف قرار می‌دهد. با استفاده از LinkedIn، می‌توانید بر اساس نوع شرکت، صنعت یا عنوان شغلی خود، محتوا را با افراد پیدا کنید، تعامل کرده و به اشتراک بگذارید. به عبارت بهرت می‌توان گفت که لینکدین مکانی برای حضور حرفه‌ای‌های هر شرکت و یا کسب‌وکاری است.

مدیریت لینکدین
مدیریت یوتیوب
Youtube – یوتیوب

به دومین موتور جستجوی بزرگ جهان تبدیل شده است. این پلتفرم که برای اشتراک‌گذاری محتوای ویدئویی است. می‌تواند تجارت شما را به طرز چشمگیری رونق دهد.

Pinterest – پینترست

کانال عالی دیگری برای به اشتراک‌گذاری محتوا متمرکز بر تصویر است. این امر برای مشتریانی که علاقه‌مند به صنایع‌دستی، بهبود خانه، تغذیه، تناسب‌اندام، مد و موارد دیگر هستند، ضروری شده است. اگر نام تجاری شما محصولی یا خدماتی را به فروش می‌رساند که به تصاویر نیاز دارد، ممکن است Pinterest ارزشمند باشد.

مدیریت پینترست

تدوین استراتژی رسانه‌های اجتماعی

تدوین استراتژی رسانه‌های اجتماعی بخش مهمی است برای اطمینان از اینکه هر یک از کمپین‌های شما به شما کمک می‌کند تا به اهداف بازاریابی خود نزدیک شوید. بعدازاینکه تصمیم گرفتید از کدام کانال‌ها و شبکه‌های اجتماعی استفاده کنید، باید بررسی کنید که چند بار قصد دارید ارسال کنید و چه نوع محتوا را ارسال خواهید کرد.

با در نظر گرفتن آنچه در مورد مخاطبان خود می‌شناسید شروع کنید. مخاطبین شما کدام نوع محتوا را بیشتر دوست دارند؟ محتوایی را توسعه دهید که جذاب باشد، اما همچنین با نیازها و چالش‌های آن‌ها (مخاطبان) ارتباط برقرار کند.

همچنین باید در نظر داشته باشید که چگونه می‌توانید درگیر بخشی از مدیریت شبکه‌های اجتماعی خود شوید. آیا قصد دارید با هواداران و پیروان خود ارتباط برقرار کنید و مکالمه‌ای را شروع کنید؟ چند بار به سؤالات و نگرانی‌های ارسال شده در صفحه خود پاسخ خواهید داد؟

آیا قصد دارید از مسابقات برای جذب مخاطب خود استفاده کنید؟ همه این موارد باید جایی در استراتژی رسانه‌های اجتماعی شما باشد.

مدیریت شبکه های اجتماعی

تقویم تولید محتوای رسانه‌های اجتماعی ایجاد کنید

یک کارشناس شبکه‌های اجتماعی برای مدیریت شبکه های اجتماعی قبل از اینکه به صورت سرسری و به‌صورت نامنظم تولید محتوا کند برای ثبات کارش لازم است تا یک تقویت تولیدمحتوا برای شبکه‌های اجتماعی تدوین کند.

اگر قصد درگیر کردن مخاطب خود را دارید لازم است محتوای با کیفیت تولید کنید و البته زمان تولید این محتوا هم اهمیت دارد بنابراین باید برای این کار یک برنامه کارآمد اتخاذ کنید. که جزئیات مربوط به زمان و آنچه را که می‌خواهید در کدام کانال‌ها ارسال کنید، مشخص می‌کند.

ایجاد تقویم سرمقاله برای مدیریت رسانه‌های اجتماعی شما راهی مناسب برای نگه داشتن مشاغل خود در هنگام کار با برنامه رسانه‌های اجتماعی است. می‌توانید این تقویم سرمقاله را به‌گونه‌ای تنظیم کنید که برای تجارت شما مفید باشد.

فقط حتماً اطلاعات اولیه مانند تاریخ ارسال، محتوا و هر پیوند یا تصویر را درج کنید.

ایجاد و ارسال محتوا به پروفایل‌های اجتماعی

بخش بزرگی از مدیریت رسانه‌های اجتماعی ایجاد و انتشار محتوای رسانه‌های اجتماعی از طریق پروفایل شرکت شما است. این شامل نه‌تنها کپی رایتینگ، بلکه ایجاد خلاقیت در قالب تصاویر یا فیلم نیز می‌شود.

این جنبه از مدیریت رسانه‌های اجتماعی شما را ملزم می‌کند تا درک عمیقی از بسترهای رسانه‌های اجتماعی و مخاطبان خود داشته باشید. یک کارشناس رسانه‌های اجتماعی باد بداند بهترین کارها برای ایجاد محتوا در کانال چیست؛

اما همچنین باید بدانید که چه نوع محتوا و مضامینی بیشتر مورد توجه مخاطبان هدف شما قرار می‌گیرد.

به دنبال کننده‌ها و مشتریان خود پاسخ دهید

یکی از مهم‌ترین ارکان مدیریت شبکه های اجتماعی این است که مدیر این کانال‌ها درک درستی از رفتار با مخاطبین داشته باشد. لازم است برنامه مدونی برای ارتباط با مخاطبین و پاسخگویی به سؤالات و ابهامات آن‌ها داشته باشید تا بتوانید آن‌ها را بهتر و بیشتر درگیر خود کنید.

تعامل با مخاطب در مدیریت شبکه های اجتماعی

تعامل با کاربران رسانه‌های اجتماعی فراتر از پاسخ دادن به طرفداران یا دنبال کننده‌هایی است که در صفحه کسب‌وکار شما اظهارنظر می‌کنند یا پیامی ارسال می‌کنند.

این اغلب شامل جستجوی راه‌های جدید یا فرصت‌های دیگر و شروع گفتگو با آن‌ها بر روی پلتفرم است. ایجاد روابط تأثیرگذار می‌تواند به شما در گسترش روابط خود کمک کند.

کمپین‌های تبلیغاتی در مدیریت شبکه های اجتماعی

هرچند که محتوا همیشه پادشاه بوده است و برای رشد ارگانیک شبکه‌های اجتماعی شما مؤثر است ولی ایجاد کمپین‌های تبلیغاتی در رسانه‌های اجتماعی هم در این زمینه می‌تواند مفید باشد.

درواقع شما با کمپین‌های تبلیغاتی مخاطب خود را هدف قرار می‌دهید و با ایجاد محتوای منظم و ارگانیک این مخاطبان را ماندگار و تبدیل به دنبال کننده و درنهایت مشتری خواهید نمود.

جمع‌بندی مدیریت شبکه های اجتماعی

دانستن اینکه مدیریت رسانه‌های اجتماعی چیست و چرا اهمیت دارد، فقط نیمی از نبرد است. اکنون، شما باید این دانش را استفاده کنید و تصمیم‌گیری در مورد مدیریت رسانه‌های اجتماعی شرکت خود را شروع کنید.

برای بسیاری از مشاغل کوچک، فقط وقت و منابع کافی برای اختصاص دادن به مدیریت مؤثر رسانه‌های اجتماعی وجود ندارد. ارسال محتوای باکیفیت به‌طور مداوم وقت و تلاش زیادی را می‌طلبد که برخی از گروه های بازاریابی مشاغل کوچک این امکان را ندارند.

لازم به ذکر نیست، شما ممکن است کسی با مهارت یا مهارت لازم برای اجرای مبارزات مؤثر در گروه خود نداشته باشید.

اینجا جایی است که یک شرکت مدیریت رسانه‌های اجتماعی وارد می‌شود. یک شرکت مدیریت رسانه‌های اجتماعی با ارائه خدمات رسانه‌های اجتماعی به شما کمک می‌کند تا تلاش‌های دیجیتال مارکتینگ شما را تکمیل کند.

آن‌ها نه‌تنها وقت خود را برای اختصاص مبارزات با رقبای شما اختصاص می‌دهند بلکه مهارت و دانش لازم را برای اطمینان از موفقیت در رسانه‌های اجتماعی شما دارند.

 

منبع:

https://tech.co/digital-marketing/social-media-management-guide